Multisport, prywatna opieka i przedszkole. Jakie dodatkowe koszty pracownika możesz rozliczyć w firmie?

Benefity są wartością dodaną dla pracownika, silną motywacją do związania się z firmą na dłużej. To także większa szansa dla pracodawcy na pozyskanie bardziej wykształconych i lepszych specjalistów. Wśród najpopularniejszych udogodnień są prywatna opieka zdrowotna oraz karta Multisport. Coraz częściej pojawiają się też żłobek i przedszkole dla dzieci. To dodatkowe koszty dla pracodawcy i przychód pracownika. Oznacza to, że masz możliwość rozliczenia tych dodatkowych kosztów pracownika w firmie.

Karnet na siłownię i pakiet medyczny

Kiedyś uznawane były za dodatkowe dobra i udogodnienia, dzisiaj traktuje się je już w kontekście standardu. Można nawet uznać, że wymaga się ich od pracodawcy. Uznamy je za przychód pracownika podlegający oskładkowaniu, ale tylko wtedy, kiedy świadczenia te nie będą częściowo odpłatne. Ważne jest, że np. Karta Multisport, która została sfinansowana z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, będzie wolna od podatku, jeżeli wysokość tego świadczenia nie będzie większa niż 1000 zł w ciągu roku. Pojawiająca się nadwyżka już podlega opodatkowaniu.

Należy jeszcze uwzględnić bardzo istotną zasadę, jaką jest uznanie za koszt pracodawcy tylko tych wydatków, które mają związek z prowadzoną działalnością. Zarówno pakiet medyczny, jak też karnety na siłownię czy karta Multisport do nich należą. Do kosztów podatkowych zaliczamy wszelkie koszty pracownicze, nie tylko te, które są bezpośrednio związane z wynagrodzeniem, ale też m.in. premie i diety oraz świadczenia medyczne i opłaty za korzystanie z obiektów sportowych. Jak można udowodnić, że karty Multisport dla pracowników pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z prowadzoną działalnością? Pracownicy, którzy z nich korzystają, wykazują większą wydajność i efektywność pracy, integrują się ze sobą i dostrzegalna jest wyraźna poprawa w komunikacji wewnątrz firmy. Podobnie jest w przypadku wszelkiego rodzaju biletów do kina, teatru czy na wydarzenia kulturowe. Za koszt pracodawcy uznaje się też catering dla pracowników, który także można rozliczyć w firmie.

Przywileje dla rodziców, czyli zakładowe przedszkole i żłobek

Z dniem 1 stycznia 2016 r. zmieniły się przepisy dotyczące kosztów uzyskania przez firmę przychodów. Utworzono nową kategorię kosztów, która dotyczy zakładowych żłobków, przedszkoli i klubów dziecięcych, a także dofinansowania dla pracownika obejmującego koszty opieki nad dzieckiem, zarówno w przypadku opiekunki prywatnej, jak też żłobka czy przedszkola.

Pracodawca ma więc prawo wliczyć w swoje koszty uzyskania przychodów zarówno utworzenia przedszkola lub żłobka dla dzieci swoich pracowników, jak też ich bieżącego prowadzenia. Może też pomóc swoim pracownikom, mającym dzieci, w opłacaniu opieki w innych placówkach. Dla pracujących rodziców jest to na pewno duża ulga i bardzo znaczące udogodnienie, tym bardziej, że szczególnie kobiety często decydują się zrezygnować z pracy, aby zająć się swoim dzieckiem. Dzięki takiemu wsparciu mogą połączyć życie zawodowe i prywatne bez ponoszenia wysokich kosztów.

Oferując benefity swoim pracownikom i rozliczając je w firmie, zyskujesz podwójnie. Lojalność, zaangażowanie oraz zadowolenie zespołu, a także niższe koszty prowadzenia działalności. To po prostu się opłaca.

12 thoughts on “Multisport, prywatna opieka i przedszkole. Jakie dodatkowe koszty pracownika możesz rozliczyć w firmie?”

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.