Co to jest biała lista podatników VAT?

O białej liście podatników VAT usłyszeć głośniej mogliśmy już w pierwszej połowie 2019 roku, jednak do dyspozycji przedsiębiorców oddana została z dniem 1 września tego roku. Czy warto z niej korzystać i z informacji, jakie są w niej zawarte? Czym właściwie ona jest? Najkrócej białą listę podatników VAT możemy zdefiniować jako wykaz wszystkich przedsiębiorców, którzy są jednocześnie podatnikami VAT, tak też wynika z nazwy tej listy. Służy ona do ich weryfikacji przy podejmowaniu współpracy z konkretnym kontrahentem. Głębsza wiedza na ten temat może Ci się więc przydać. 

Co to jest biała lista podatników VAT?  

Prowadzi ją szef KAS, jest w formie elektronicznej, a więc mamy do niej dostęp online. Na liście znajdziemy przedsiębiorców zarejestrowanych jako podatnicy VAT, wykreślonych z listy podatników VAT, a także niezarejestrowanych przez naczelnika urzędu skarbowego oraz przedsiębiorców z rachunkami bankowymi, które zostały zgłoszone w urzędzie. Biała lista zawiera następujące informacje dotyczące przedsiębiorców: 

  • Nazwę firmy
  • Numer identyfikacyjny NIP
  • Numer REGON
  • Adres 
  • Status danego podatnika
  • Numer konta bankowego 

Jakich jeszcze informacji dostarcza biała lista podatników VAT? 

Wspomniane już informacje dotyczące przedsiębiorców to tylko te podstawowe, w wykazie znajdziemy znacznie bardziej rozbudowaną bazę danych. W odniesieniu do osoby fizycznej będzie to adres stałego miejsca prowadzenia działalności lub adres rejestracyjny. Jeżeli mamy do czynienia z podmiotem niebędącym osobą fizyczną, będzie to adres siedziby. Ponadto z listy dowiadujemy się osobach, które mogą reprezentować podmiot, uzyskujemy informacje na temat imion i nazwisk prokurentów i wspólników. Wiemy, kiedy dokonano rejestracji VAT lub kiedy podatnik został wykreślony z rejestru. To z punktu widzenia przedsiębiorcy jako potencjalnego kontrahenta bardzo ważne informacje, potwierdzające wiarygodność podmiotu, z którym planuje podjąć współpracę. 

Numer rachunku bankowego 

Jedną z ważniejszych informacji jest numer rachunku bankowego. Na białej liście znajduje się ten, na który powinno się dokonywać płatności w momencie, kiedy wartość transakcji jest większa niż 15 tys. zł. Rachunek bankowy powinien być zarejestrowany w dniu przelewu, a niekoniecznie w dniu, w którym nabywca został obciążony rachunkiem. W przeciwnym razie niemożliwe jest ujęcie kosztu. Można jednak temu zapobiec. Jeżeli zapłata zostanie dokonana na rachunek inny, niż jest w wykazie, a podatnik chce kwotę rozliczyć w kosztach, to musi wciągu 3 dni od dnia, w którym został zlecony przelew, zgłosić się z tym faktem do urzędu skarbowego. 

Czy musisz dokonać jakiś konkretnych czynności, aby znaleźć się na białej liście? Jesteś zobowiązany do bieżącej aktualizacji ewentualnych zmian danych Twojej firmy. Jeżeli dotychczas tego pilnowałeś, możesz być spokojny, wszystkie Twoje aktualne dane znajdą się na białej liście podatników VAT. Jeżeli chcesz sprawdzić swojego kontrahenta, dostęp do białej listy jest na stronie internetowej Ministerstwa Finansów, a także w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. 

12 thoughts on “Co to jest biała lista podatników VAT?”

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.